Open

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun estetiği veya rinoplasti , estetik amaçlı olarak burun şeklinin düzeltilmesi için yapılan operasyondur.

Burun estetiği tüm dünyada en sık yapılan estetik operasyonların ilk sırasındadır. İnsan sosyal bir varlıktır. Hayatımızın en önemli kısımları insanlar ile kurduğumuz ilişkilerden oluşmaktadır. İş hayatımızda, aile yaşantımızda, akrabalık ilişkilerimizde, yolculuklarda, düğünlerde, cenazelerde hep insanlarla yüz yüze bulunuruz.

rhinoplasty turkey - nose job istanbul

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği olarak da bilinen rinoplasti, burun yapısını yeniden şekillendirmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu operasyon ile burundaki şekil bozukluğu ve burun tıkanıklığı gibi fonksiyonel sorunlar düzeltilir. Bazı hastalar, burunları ile yüz hatlarının geri kalanı arasındaki dengeyi sağlamak, diğerleri ise daha rahat bir nefes almak için burun estetiği ameliyatı olur. Fonksiyonel burun estetiği, doktor tecrübesi ve kaliteli ekipman kombinasyonu gerektirdiğinden, Türkiye’de burun estetiği yaklaşımları, cerrah tarafından hastanın gereksinimlerine ve beklentilerine göre planlanmaktadır.

Burun Estetiği Öncesi & Sonrası

Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Muhammet Dilber tarafından yapılan burun estetiği ameliyatlarının öncesi ve sonrası fotoğraflarını izleyebilirsiniz.

Kimler Burun Estetiği İçin Uygundur?

Estetik girişimler insanın kendisini “daha iyi hissetmek” için yaptırdığı ameliyatlardır. Eğer burnunuzda belirgin bir şekil bozukluğu varsa ve bunu düzelttirmek size kendinizi daha rahat, daha uyumlu, daha güvenli hissettirecek ise uygun bir aday olabilirsiniz.

Çok küçük veya büyük burunlular, burun ucu sarkık veya düşük olanlar, geniş, kemerli, eğri, asimetrisi ve burun deliklerinde sorunlu bireyler ve nefes alma güçlüğü çekenler ameliyat için aday olabilirler.

Burun estetiği öncesi ve sonrası videoları

Burun estetiği öncesi ve sonrası videolarını izlemek için YouTube sayfamızı takip edin.

Burun ameliyatları kaç TL?

Ancak ortalama ücret 35.000 ile 60.000 TL arasındadır. İstanbul burun estetiği ücretleri, hastanın isteklerine ve burnun gereksinimlerine bağlı olarak değişebilir. Ancak ortalama ücretler 35.000 ile 80.000 TL arasında değişmektedir.

Devlette burun estetiği ne kadar 2023?

2023 yılında, devlet hastanelerinde burun estetiği için yaklaşık 29.500 ile 63.500 TL arasında bir fiyat bekleniyor. Burun estetiği devlet hastanelerinde SGK tarafından karşılanmamaktadır. Sonuç olarak, devlet hastanesinde burun estetiği yaptırmak isteyen herkesin kendi masraflarını ödemesi gerekmektedir.

Özel hastanede burun ameliyatı ne kadar?

Burun ameliyatının fiyatı özel hastanelerde çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında hastane seçimi, cerrahın deneyimi, ameliyatın türü (örneğin, fonksiyonel burun ameliyatı veya burun estetiği), ameliyatın karmaşıklığı ve sunulan hizmetler yer almaktadır. Coğrafi konumunuz ve hastanenin yeri de maliyeti değiştirebilir.

Burun ameliyatlarının maliyeti genellikle özel hastanelerde daha yüksek olabilir, çünkü bu hastaneler daha iyi hizmet, daha rahat odalar ve kişiselleştirilmiş bakım sunma eğilimindedir. Cerrah, ameliyat sonrası bakım, hastane ve muhtemel ilaçlar da maliyetleri oluşturabilir.

Kesin maliyeti belirlemek için ameliyatı yapacak olan cerrah ve özel hastane ile iletişime geçmelisiniz. İlk muayene sırasında, ameliyatın maliyeti ve içeriği hakkında ayrıntılı bilgi verilecektir. Sağlık sigortanızın bu ameliyatı karşılayıp karşılamadığını da kontrol etmek önemlidir, çünkü bazı durumlarda sağlık sigortası bu ameliyatı karşılayabilir.

Burun estetiği ne kadar kalıcı?

Burun estetiği (rinoplasti) sonuçları kişiden kişiye ve yapılan işleme göre değişebilir. Burun estetiği sonuçlarının uzun vadeli olması birkaç faktörden etkilenir:

  • Cerrahın Deneyimi: Bir cerrahın deneyimi ve uzmanlığı, ameliyat sonrası sonuçların ne kadar uzun süre kalıcı olacağını etkiler. Daha deneyimli bir cerrah, daha iyi sonuçlar elde etme olasılığını artırabilir.
  • Kişisel Faktörler: Hastanın vücut yapısı ve genetik özellikleri burun estetiği sonuçlarını etkiler. Ameliyattan sonra bazı kişilerin vücutları daha hızlı iyileşirken, diğerleri daha fazla zaman gerektirebilir.
  • Burun estetiği ameliyatları açık ve kapalı rinoplasti olarak bilinir. Açık rinoplastinin iyileşme süresi ve kalıcılığı daha uzun olabilir.
  • Ameliyat Sonrası Bakım: Ameliyat sonrası dönemde doktorun tavsiyelerine uymak sonuçların süresini etkileyebilir. Önerilen ilaçları kullanmak, şişliği azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için çok önemlidir.
  • Yaş: Sonuçların kalıcılığını yaş da etkileyebilir. Gençerler genellikle daha hızlı iyileşme ve daha uzun süreli sonuçlara sahiptir.

Burun estetiği ameliyatının ardından genellikle aylar içinde sonuçlar belirginleşir ve iyileşme bir yıl veya daha uzun sürebilir. Bununla birlikte, burun estetiği uygulamasının etkileri genellikle yıllarca kalıcı olabilir. Yine de, travma, yaşlanma ve diğer faktörler burun şeklini değiştirebilir.

Burun estetiği ameliyatı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve sonuçların ne kadar süre kalıcı olabileceği konusunda cerrahınızla konuşmak çok önemlidir.

Rinoplasti İçin Uygun Olanlar

GENİŞ BURUN
Karşıdan bakışta burun yüzünüz de çok geniş ve büyük duruyor olabilir. Bu genişlik kemik kısımda, burun ucunda veya burun tabanından kaynaklanıyor olabilir. Özellikle burun tabanı genişlikleri mimiklerle daha da belirgin hale gelirler. Üst kemik kısımdaki genişlikler ise yüze ablak bir ifade verir. İki göz birbirinden çok uzakmış gibi durur.

DAR BURUN
Burnun yüzde çok ince ve dar durması estetik anlamda hoş olmayan bir görüntü vermekle kalmaz ciddi nefes darlığına da neden olur.

Burun darlıkları; ·Burun ucunda, Burun orta kısmanda, Burun üst kısmında veya her üç kısımda birlikte olabilir.

KEMERLİ BURUN
Burun estetiği olmak isteyenlerin bir çoğu kemerli burunlarının düzeltilmesi isteği ile gelirler. Bizim ülkemizde kemerli burun sık görülmektedir. Kemerli burnu düzeltirken erkeklerde düz bir burun sırtı elde etmek olmalıdır. Bayanlarda ise düz bir burun sırtı uygun olduğu gibi isteğe göre çok hafif bir kaviste yapılabilir.

UZUN BURUN UCU
Burnun yüzden öne doğru olması gerektiğinden daha uzun durması durumudur. Özellikle profilden bakıldığı zaman yüzün görünümünü bozan bir durumdur. Pinokyo burnu diye de adlandırırız. Uzun burun ucuna sahip olanlarda genellikle burun deliklerinin aşırı görünmesi de soruna eşlik eder. Uzun burnu düzeltirken bunu atlamamak gerekir. Çenenin küçük oluşu burnu olduğundan fazla uzunmuş gibi gösterebilir. Bu da son derece dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

GENİŞ VE BÜYÜK BURUN UCU
Burun ucu genişliği sık gördüğümüz bir problem ve insanın görünümünü olumsuz yönde etkiler. Bu tip burunlarda burun uç kısmı geniş ve dağınık durur. Gölgelenmeler kaybolmuştur. Biz bu tip burunlara palyaço burnu diyoruz. Halk arasında ise genellikle etli burun diye adlandırılır. Bu etli ve geniş görüntüyü veren burun ucu kıkırdağının fazlalığıdır. Tipplasti basitçe burun ucunu değiştirmektir. Eğer burun sırtında, burun kökünde bir sorun yoksa yapılabilir.

EĞRİ BURUN
Eğri burun çok fazla teknik bilgi, deneyim ve yetenek gerektiren zorlu bir rinoplasti problemidir. Tecrübeli ve yetenekli bir cerrah elinde anlamlı derecede düzelme genellikle mümkündür. Bazen burnun tamamen düz olmasına rağmen hasta bir miktar eğikliğin kalmasını isteyebilir. Eğri burun çok fazla teknik bilgi, deneyim ve yetenek gerektiren zorlu bir rinoplasti problemidir. Tecrübeli ve yetenekli bir cerrah elinde anlamlı derecede düzelme genellikle mümkündür.

SARKIK & DÜŞÜK BURUN UCU
Sarkık burun ucu Türk toplumunda çok sık görülür. Burun ucu üst dudağa doğru sarkmıştır. Burun yüzde uzun durur. Sarkma özellikle gülmekle daha belirgin hale gelir. Yüzün üst dudakla yaptığı açı normalde 90-100 olmalıdır. Sarkık burunda bu açı 90 ın altındadır. Sarkık burun insanı olduğundan yaşlı gösterir.

YUKARIYA KALKIK BURUN
Çok fazla yukarıya kalkık burun veya ‘kısa’ olması sebebiyle daha az çekici burun kastediyoruz. Çoğunlukla burun içinden alınan kıkırdaklarla , daha iyi bir burun yapısı oluşturarak doğal olmayan kalkık burnu düzeltiyoruz. Her rinoplastide amacımız doğallığı yakalamaktır, hiç opere olmamış burun görüntüsü vermektir.

Burun Estetiği Fiyatları Ne Kadardır?

Burun estetiği fiyatları, hastalarımızın en çok merak ettiği konulardan birisidir. Burun estetiği operasyonlarının fiyatları, başta operasyonun yapılacağı hastaneye, doktorun bilgi ve tecrübesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Örneğin; burun estetiği ameliyat ücretleri İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Bursa ve İzmir gibi farklı kentlerde operasyon fiyatları birbirinden farklı olacaktır. Bir operasyonda en önemli husus operasyonun sonucunun hastayı tatmin etmesidir. Maliyetler tabiî ki önemlidir ama her zaman ikinci planda düşünülmelidir. Öncelik her zaman mutlu olabileceğiniz bir sonuca ulaşmak olmalıdır.

RİNOPLASTİ TEKNİKLERİ

Burun estetiği ameliyatları açık ve kapalı teknik olarak iki şekilde yapılmaktadır. Fonksiyonel rinoplasti ile estetik ve burun tıkanıklığı vd. fonksiyonel sorunlar çözülür. Ayrıca ilk burun estetiği ameliyatı sonrası tekrar yapılan ameliyat revizyon burun estetiği olarak tanımlanır.

Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyatlarının çoğu, burun boyutunu küçültmek, çıkıntı yapmak, şeklini değiştirmek, bir kamburu yumuşatmak, düz bir köprüye hacim eklemek veya aşırı büyük burun deliklerinin boyut ve şeklini değiştirmek gibi kozmetik nedenlerle burun görünümünü iyileştirmek için yapılır.

Revizyon Rinoplasti

Kötü yapılmış veya başarısız bir rinoplasti, revizyon ameliyatı geçirmeyi gerekli kılabilir. Bazı hastalar, ameliyattan sonraki birkaç yıl içinde burun yapısı çökmesi yaşarlar veya çok fazla veya çok az şeyin düzeltildiğini veya optimal olmayan bir sonuçla bırakıldığını hissederler.

Fonksiyonel Rinopalsti

Sağlıklı nefes almayı etkileyen yapısal bir sorunu çözmek için fonksiyonel bir rinoplasti yapılır. Çoğu durumda, tek bir ameliyatta burnun işlevi ve görünümü çözülür.

Etnik Rinoplasti

Estetik bir gözle yapıldığında diğer etnik özellikleri daha iyi geliştirmek için burnu yeniden yapılandırmak için kişiye özel etnik rinoplasti yapılır. En etkili ve güzel sonuçlar, bireyin yüz yapısının tam olarak değerlendirilmesi ve daha çekici bir görünüm yaratırken mirası onurlandıran ince değişikliklerle elde edilir.

Burun Dolgusu

Küçük revizyonlar gerektiren bazı hastalar ameliyat olmadan mükemmel bir sonuç elde edebilirler. Dermal dolgu maddelerinin kişiye özel uygulanması, burun ucunu hafifçe kaldırabilir, küçük bir kamburu yumuşatabilir veya çöküntüler varsa veya sıkışmış bir görünüme sahipse daha çekici bir burun ucu oluşturabilir.

 

AÇIK & KAPALI BURUN ESTETİĞİ

Açık Rinoplasti

Açık rinoplasti ameliyatı, burnun yapısal çerçevesini elde etmek için burun delikleri arasındaki bağlantı kısmından küçük bir kesi açılarak yapılır. Açık rinoplasti yaklaşımının en önemli faydası; cerraha nazal düzenlemelerin bileşenlerini görüntülemek için üstün bir görselleştirme sağlamasıdır. Bu nedenle burun kemiği ve kıkırdak çerçevesindeki çeşitli bileşenler, açık burun estetiği ameliyatı uygulanarak boyut, şekil veya açı gibi burun deformitelerine katkıda bulunan yeniden şekillendirilebilir, böylece yüz tutarlılığı sağlanacaktır.

Kapalı Rinoplasti

Kapalı rinoplastide burun yapısının farklı bölgelerine ulaşmak için burun tabakasına farklı lokasyonlarda kesiler yapılır. Kesiler burun içinde olduğu için burun yapısı açığa çıkmayacak ve cerrahın görüşü azalacaktır. Cerrahlar bakış açısını arttırmak için kapalı rinoplasti sırasında endoskop kullanırlar. Cerrahlar, burun içindeki çıkıntılar ve asimetrik burun delikleri gibi burun içindeki düzensizliklerden kaynaklanan nefes alma problemlerini iyileştirmek için kapalı rinoplasti uygularlar. Ayrıca hastaların burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme deneyimlerini ve ameliyat sonrası izlerin görünürlüğünü azaltabilirler.

İYİLEŞME SÜRECİ

Burun estetiği tamamlandıktan sonra, hasta geceyi geçireceği dinlenme odasına alınır. Operasyondan sonra oluşabilecek herhangi bir rahatsızlık doktorunuzun tavsiye ettiği bir ilaçla kontrol altına alınır. Herkesin iyileşme süreci farklı olsa bile, genel iyileşme süreci aşağıdaki gibidir.

AMELİYAT GÜNÜ

Rinoplasti günü, ameliyat için erkenden hastaneye gelerek yatış işlemleriniz yapılır. Ameliyat öncesi anestezi uygulanarak burun estetiği operasyonu gerçekleştirilir ve hasta odasına alınırsınız. Günün geri kalanında odanızda dinlenerek geceyi hastanede geçirirsiniz.

ERTESİ GÜN

Ertesi gün doktorunuz tarafından gerekli kontroller yapıldıktan sonra hastaneden taburcu edilererek evinize veya otelinize gidebilirsiniz.

İLK HAFTA

Bir hafta sonra tıkanıklık azalır ve atel çıkarılabilir. Maksimum şişme yaklaşık üç günde zirve yapar ve birinci haftanın sonunda yavaş yavaş azalmaya başlar. Bazı hastalar işe geri dönecek kadar iyi hissederler.

İKİNCİ HAFTA

Rahatsız edici tıkanıklıkların çoğu büyük ölçüde çözülür ve şişlik büyük ölçüde azalır. Bazı hastalarda küçük morluklar ile sınırlı şişlik olabilir.

BİRİNCİ AY

Burnunuz şekillenmeye başlar ve aynaya baktığınızda kendinizi gülümserken bulabilirsiniz.

ÜÇÜNCÜ AY

Yeniden şekillendirilmiş burnunuz doğal görünmeye başlar, şişlik önemli ölçüde iyileşir ve iyileştirmeler ortaya çıkmaya başlar. Artık dilediğiniz gibi egzersiz yapmak, spor yapmak ve koşmak için özgürsünüz. Her türlü darbe hassas yapıya zarar verebileceğinden, burnunuza her zaman çok dikkat edin.

ALTINCI AY

Burnunuz artık büyük ölçüde iyileşmiş durumda ve buna fazla dikkat etmeyebilirsiniz, aynadaki yeni görüntünüze aşina olabilirsiniz ve muhtemelen nasıl göründüğünüz konusunda büyük bir özgüven artışı yaşıyor olabilirsiniz.

BİR YIL SONRA

Bir yıl sonra, yeni burun şekliniz gerçekten sizin bir parçanız, sabit, dengeli ve kesi yeri neredeyse fark edilmeyecek kadar solmuş. Tüm yeniden şekillendirme ve iyileştirmeler çoğu hasta için tam olarak gerçekleştirilir.

Rinoplasti Riskleri Nelerdir?

Rinoplasti riskleri, enfeksiyonlar, anesteziye karşı kötü tepkiler, zayıf yara izi, nefes alma güçlükleri veya asimetrik bir sonuç gibi komplikasyonları içerir. Bu prosedür için her zaman deneyimli, kurul onaylı bir yüz plastik cerrahı ve hasta sağlığı ve güvenliği için en katı yönergeleri izleyen bir klinik seçin.

DOĞRU RİNOPLASTİ DOKTORU NASIL SEÇİLİR?

Doğru rinoplasti cerrahını seçmek, başarılı bir sonucun en önemli yönüdür. Pek çok plastik cerrah burun estetiği ameliyatı yaparken siz kesinlikle yüz estetiğine odaklanan, binlerce başarılı işlem gerçekleştirmiş ve bu işlemde mükemmelliği ile tanınan bir cerrah seçmelisiniz.

Op. Muhammet Dilber, Türk Tabipleri Birliği, İstanbul Tabip Odası, Türk Kulak-Burun-Boğaz-Baş ve Boyun Cerrahisi Derneği, Avrupa Yüz Estetiği Derneği, Avrupa Alerji ve İmmünoloji Derneği üyesidir. Eşsiz tekniklerini yılda ondan fazla uluslararası toplantıda sunar ve rinoplasti ile en sanatsal ancak doğal görünen sonuçlarla tanınır.

OPERASYON AŞAMALARI

AMELİYAT HAZIRLIĞI

Burun estetiğinizi planlarken, ameliyat randevunuzdan birkaç hafta önce vücudunuza özen göstererek süreci kendiniz için çok daha kolay hale getirebilirsiniz. Bu, alkol ve uyuşturucu kullanmamak, sağlıklı beslenmek ve bol sıvı tüketmek anlamına gelir. Aşırı kanamayı ve daha hızlı iyileşmeyi önlemek için kanı incelten bazı ilaçları veya takviyeleri almayı bırakmanız istenebilir. Ameliyat için güvende olduğunuzdan emin olmak için birkaç testten geçeceksiniz.

ANESTEZİ

Birçok hasta genel anestezi altında rinoplasti olacak, bazılarında ise sadece lokal anestezi ile intravenöz sedasyon gerektirebilir. Siz ve cerrahınız arasında ve sizin için en güvenli ve en rahat olan karar verilecektir.

AMELİYAT SONRASI

Rinoplastiniz tamamlandığında, bilincinizi yeniden kazanmak için bir iyileşme alanına transfer edileceksiniz. Tamamen uyanık olduğunuzda, araba kullanmanıza izin verilmeyeceğinden, bir arkadaşınız veya aile üyeniz tarafından eve götürülebilirsiniz. Size yardımcı olması için en az bir gün yanınızda kalacak birini ayarlayın.

OPERASYON

Burun estetiği sırasında anestezi uygulanacağı için ne olduğunun farkında olmayacaksınız. Burun Estetiği Fiyatları, prosedürün tamamlanması birkaç saat sürer ve muhtemelen ne olduğu hakkında hiçbir şey hatırlamayacaksınız. Her prosedür özelleştirilmiştir ve hayal ettiğiniz görünümü elde etmek için kemik ve kıkırdak yeniden şekillendirme, greftler ve diğer teknikleri içerebilir.

Estetik Burun Ameliyatı

Burun Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Türkiye’de Burun Ameliyatı Maliyeti
Burun estetiği, sadece plastik cerrahın sıra dışı bir tekniğini değil, aynı zamanda ameliyat sonrası prosedür sırasında tıbbi derneklerin tekniklerini de gerektiren en karmaşık prosedürdür, çünkü deneyimli bir ekip komplikasyon oluşma şansını önemli ölçüde azaltır. Bu nedenle, kabul görmüş bir plastik cerrah ile çok sayıda cerrahi operasyonu uygun maliyetle gerçekleştiren bir kliniği tercih etmek önemlidir. Spesifik rinoplasti operasyonları, ameliyat öncesi testler, anestezi, ilaçlar ve ek uygulamalar gibi tedavi planının detaylarına bağlı olsa da, Türkiye’de burun estetiği, devletin sağlık turizmi için desteklediği teşvikler sayesinde burun estetiği için en çok tercih edilen ülkelerden biridir. bu metni değiştirin.

Burun estetiği operasyonlarının fiyatları, başta operasyonun yapılacağı hastaneye, doktorun bilgi ve tecrübesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Örneğin; burun estetiği ameliyat ücretleri İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Bursa ve İzmir gibi farklı kentlerde operasyon fiyatları birbirinden farklı olacaktır.

mak üzere, kişinin sigortasının olup olmamasına ve sigortasının bunu karşılayıp karşılamamasına göre değişmektedir.

Farklı bir çok hastane ile anlaşmamız var ve operasyonu bir çok hastanede yapabilmekteyiz. Maliyetlerde en çok etkili olan, kişinin operasyonu hangi hastanede geçirmek istediğidir.

Bir operasyonda en önemli husus operasyonun sonucunun hastayı tatmin etmesidir. Maliyetler tabiî ki önemlidir ama her zaman ikinci planda düşünülmelidir. Öncelik her zaman mutlu olabileceğiniz bir sonuca ulaşmak olmalıdır.

Burun estetiği operasyonlarının fiyatları, başta operasyonun yapılacağı hastaneye, doktorun bilgi ve tecrübesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Örneğin; burun estetiği ameliyat ücretleri İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Bursa ve İzmir gibi farklı kentlerde operasyon fiyatları birbirinden farklı olacaktır.

Farklı bir çok hastane ile anlaşmamız var ve operasyonu bir çok hastanede yapabilmekteyiz. Maliyetlerde en çok etkili olan, kişinin operasyonu hangi hastanede geçirmek istediğidir.

Hi, How Can We Help You?