Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği veya Rinoplasti , estetik amaçlı olarak burun şeklinin düzeltilmesi için yapılan operasyondur.

Burun Estetiği tüm dünyada en sık yapılan estetik operasyonların ilk sırasındadır. İnsan sosyal bir varlıktır. Hayatımızın en önemli kısımları insanlar ile kurduğumuz ilişkilerden oluşmaktadır. İş hayatımızda, aile yaşantımızda, akrabalık ilişkilerimizde, yolculuklarda, düğünlerde, cenazelerde hep insanlarla yüz yüze bulunuruz.

 • İnsanlarla yüz yüze geldiğinizde kendinizi rahat hissedemiyor veya kendiniz olamıyorsanız,
 • Karşınızdaki kişinin yüzünüzün en önemli organı olan burnunuza odaklandığını biliyor veya düşünüyorsanız,
 • Aynanın karşısına geçtiğinizde özgüveninizin zedelendiğini hissediyorsanız,
 • Veya yüzünüzü beğeniyorsunuz ama burnunuzdaki ufak bir sorunun yüzünüzü gölgelediğini düşünüyorsanız veya burnunuzda eğrilik, şekil bozukluğu var ve burnunuzun fonksiyonlu kullanımını engelliyorsa…

İşte estetik burun ameliyatları bu problemleri çözmek için yapılır.

Burun estetiği ameliyatı ile;

 • Burnunuzu küçültebilir, büyültebilir varsa burun kemerinizi aldırabilirsiniz.
 • Burun deliklerinizi küçültüp, burun ucu düşük ise kaldırabiliyoruz. Özellikle karşıdan bakışta burun ucu çok geniş ve dağınık duruyor ise daraltabiliyoruz.
 • Tam tersi karşıdan bakışta burun ucu dar ise, bir nevi mandalla sıkılmış gibi ise genişletebiliyoruz.
 • Ucu aşırı kalkık domuzcuk burnu gibi ise normal kalkıklığına indirebiliyoruz.
 • Burun çok uzun ise kısaltabiliyoruz, çok kısa ise de uzatabiliyoruz.
 • Eğik ve çarpık ise düzeltebiliyoruz.

Estetik olarak burun en önemli organlardan biridir. Aynı zamanda birçok görevi vardır. Solunum sistemimizin başlangıç noktasıdır. Koku almaya yarar. Sesimizin bize özel olmasını sağlar. İnsan vücudunun dış dünyaya açılan kapılarından biridir. Tüm bu fonksiyonlar ve estetik görüntü karşılıklı birbirleri ile etkileşim halindedir. Bu sebepten burun içi ve dışı ile bir bütün olarak ele alınması gereken bir organdır. Estetik sorunların fonksiyonel sorunlardan ayrı olduğunu ve ayrı tedavilere ihtiyacı olduğunu düşünmek yanlış olur. “Burnun estetiği kötü ise genellikle fonksiyonları da kötüdür.” Tam tersi bir burunda nefes almayı engelleyen bir eğrilik varsa ameliyat ile bu eğrilik giderilmeden estetik bir sonuç elde etmek mümkün olmaz.

Burun ameliyatı ile burun estetiği ameliyatı arasındaki farklar?

 • Burun ameliyatı ile yapılan işlem kıkırdak ve kemiklerin yapısını değiştirerek buruna yeniden şekil vermektir. Bunun için bazen kemikleri ve kıkırdakları azaltmak bazen de tam tersine eksik yerlerini tamamlamak ve şekillerini değiştirmek gerekir.
 • Rinoplasti için en zor estetik ameliyattır demek abartılı olmaz. Bilim ve sanatın buluştuğu bir ameliyattır. Bu ameliyatın amacı hem fonksiyonel olarak daha iyi, hem de estetik olarak yüz ile uyumlu güzel görünen bir burun elde etmektir.
Benim anlayışıma göre estetik anlamda başarılı, güzel görünen burun şu iki temel özelliğe sahip olmalıdır.
 • Burun kendi içinde kendisi ile uyumlu olmalıdır. Burun ucu, sırtı, kanatları, deliği gibi alt bölümleri birbirleri ile vektörel bir ahenk içinde olmalıdır,
 • Yüzün diğer yapıları ile uyumlu olmalıdır. (çene, alın, kaş, göz ve dudak ile birbirini tamamlamalı).
Güzel bir burun orantılı ama ben varım diyen burundur. Doğuştan güzel olan burunlara bakın hepsi de yüzde silik durmazlar, ön plandadırlar. Maalesef güzel burun yapmak adına bazen burun yüzde orantısız hale getiriliyor yani aşırı küçültülüyor. Burun yüzdeki hakimiyetini kaybediyor. Yüzde kaybolup gidiyor. Küçük burun isteği ile gelen hastalara hep bunu anlatıyorum.

Estetik burun ameliyatı ile ben özellikle bu uyumu yakalamaya çalışıyorum. Bu uyumdan kopmamak kaydı ile hastalara farklı alternatif burunlar sunuyorum. Çünkü hiç bir şeyde olmadığı gibi burun estetiğinde de mutlak doğru yoktur.
Estetik anlamda güzel bir burun, hangi açıdan bakılırsa bakılsın güzel duran bir burundur. Yan profilden görünüm önemlidir ama yetmez önden de güzel durmalı, bu ikisi yetmez alttan da güzel durmalıdır. Yandan güzelmiş gibi duran bir burun önden çok kötü durabilir veya önden iyi görünen bir burun yandan kötü olabilir. Maalesef bizde hep profil önemliymiş gibi gösterilir. Ön ve yan görünüm üzerinde pek durulmaz. Benim estetik burun anlayışımda karşıdan bakış büyük önem taşır. Çünkü günlük hayatta insanlar bize hep karşıdan görür, aynada da kendimizi hep önden görürüz.
Ameliyat öncesi çektiğim fotoğraflar üzerinde burnu bu temel esaslara göre tekrar tekrar incelerim. Her bakış açısından sorunları tespit ederim.

Hekimin burun estetiğinde başarılı olabilmesi için ameliyat öncesi için dikkat etmesi gereken üç önemli husus vardır;

 • Burnu analiz etmek,
 • Burnu iyi analiz etmek,
 • Burnu çok iyi analiz etmek.

Analizden kasıt tüm deformasyonları, sorunları en ince detayına kadar tespit etmektir. Küçük bile olsa detayları atlamamaktır. Kendi adıma analize bir ameliyat süresi kadar vakit harcadığım olur. Şunu hiç unutmamak gerekir küçük şeyler aslında büyük şeylerdir. Her insana aynı burnu yapmamak yani yüze göre burun yapmak çok önemlidir. Çünkü birine yakışan burun diğerine yakışmaz .

Başarılı bir burun ameliyatı:

Estetik olarak burun şeklinin kişinin yüz özelliklerine göre planlanması şart. Natural olmalı, yüzünüzün diğer yapıları ile uyumlu olmalı. Sizi hiç tanımayan birisi burnunuzun estetikli olduğunu anlamamalı. Ameliyat olduğunuzu bilen yakın çevreniz ise pozitif değişimi fark etmeli. Nefes alamama şikayetleri varsa o da aynı anda çözülmelidir. Uzun dönemde burunda çökmeler, eğrilikler olmamalı. Başarılı bir ameliyat sonrası şişlikler dağıldıktan sonra burun yüze iyice oturur. Kişi sonuç doğal olduğu için asla yeni halini yadırgamaz kolaylıkla adapte olur. Hatta çoğu kişiler eski burnunu bile unutur. İyi yapılmış bir burun kişinin önce bakışlarının ortaya çıkmasına yol açar. İfade berraklaşır daha sonra yüzün diğer güzellikleri ortaya çıkar. Bozuk bir burun insana sert sinirli bir ifade verirken iyi yapılmış bir burun sonrası daha sevecen bir ifade ortaya çıkar, başarılı bir ameliyat sonrası kişinin ruhsal yapısında bile olumlu değişmeler olur. Kendini ifade edebilme ve özgüveni artar, hayata daha pozitif bakar.

“Doğru oranlanmış herşey güzeldir.” Umberto Eco

Rinoplasti ; tekniğin, tecrübenin ve el becerisinin en ön planda olduğu estetik ameliyatlardan biridir. Estetik burun ameliyatı zordur çünkü her burun insandan insana farklıdır. Aslında zor burun kolay burun diye bir şey de yoktur. Her burun ve aynı derecede özen ister. Ameliyatı ister KBB uzmanı yapsın ister ise plastik cerrah, hekimin başka ameliyatlar ile ilgilenmesine asla vakit bile bulamayacağı kadar ilgi ve alaka ister.

Peki bu ameliyatı kulak-burun-boğaz uzmanı mı yoksa plastik cerrah mı yapmalıdır?

Burun estetik ameliyatı yüz estetiği (Fasial Plastik) branşının bir ameliyatıdır. Amerikan Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Cemiyeti üyelerinin (American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery) %60 ını Kulak Burun Boğaz uzmanları oluşturmaktadır. Kulak burun boğaz uzmanı bir baş boyun cerrahıdır. Temel eğitiminde burun cerrahisi olan tek branş KBB uzmanlığıdır. Fasial plastik cerrahi KBB uzmanlığının bir yan dalı olarak bütün dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Fasial plastik cerrahi ile ilgilenen bir KBB uzmanı bu sorunuzu en ideal biçimde çözümleyecektir. Önemli olan hekimin burun cerrahisindeki deneyimidir. Ancak hekiminizi seçme konusunda en doğru kararı yine siz vereceksiniz.

Burun tıkanıklığı, deviasyon ve estetik burun ameliyatı; bu estetik ameliyatın en can alıcı noktalarından birisidir. Estetik burun ameliyatı için başvuran hastaların önemli bir bölümünde sadece şekil bozukluğu değil burun içerisinde de çeşitli problemler görülüyor. Bunların başlıcası burnun orta hattını oluşturan kıkırdak ve kemik yapılardaki “deviasyon” denilen eğriliklerdir. Bu yüzden estetik burun ameliyatı ve burunda tıkanıklığa sebep olan deviasyon, burun içi etleri gibi sorunların beraber ele alınması çok önemlidir. Eğer burnunuzda bir eğrilik varsa bu estetik ameliyatınız sırasında giderilmez ise ameliyat sonrası hem eğrilik hem de nefes alamama sorununuz devam edecektir. Benim için olmaz ise olmaz her iki müdahalenin, yani estetik ve fonksiyonel sorunların birlikte çözülmesidir.

Burun estetiği ile ilgili sorularınıza cevap alabilmek için lütfen bizi ulaşın.

What is the best country for rhinoplasty?

At the moment, Turkey has reached such a position that not only the intensity of tourism caused by plastic surgery, but also became an important position in plastic surgeon tourism. For rhinoplasty, 30 to 40 percent of patients come from abroad. Of course, there are those who do good deeds in different countries, but the most advantageous country for the patient is Turkey. Both budget-friendly and best-performing surgeries are performed here.

Is Turkey good for rhinoplasty?

In Turkey, there are all the necessary facilities for rhinoplasty operations, equipped clinics and professional surgeons. It is the country that has the best opportunities in Europe in this regard. As a price, it is also the most suitable. The fact that the procedures are performed in a short time and 100% successful is one of the reasons for choosing patients. Thousands of patients who come to Turkey for rhinoplasty are happily returning to their countries. In this sense, Turkey is the best.

How much does rhinoplasty cost in turkey?

Nose Surgery Cost in Turkey The nose job is the most intricate procedure which requires not only an extraordinary technique of the plastic surgeon but also the techniques of the medical associations during the post-operative procedure since an experienced team significantly decreases the chances that a complication will arise. Therefore, it is significant to prefer a clinic that managed numerous surgical operations with an acknowledged plastic surgeon at an affordable cost. Although specific rhinoplasty operations depend on the details of the treatment plan like preoperative tests, anesthesia, drugs and additional applications, rhinoplasty in Turkey is one of the uppermost preferred countries for nose job thanks to incentives supported for medical tourism by the state.it button to change this text.

How old do you have to be to get a nose job in Turkey?

The lower age limit for rhinoplasty surgery in Turkey is 17 in women and 18 in men. If a person does not have a health problem that prevents him from having surgery, there is no upper age limit. In cases that lead to serious nasal congestion and disrupt the development of the child, surgery can also be performed at an earlier age, but revision surgery may be required because bone development continues in the following years. The decision is made after the doctor’s examination. If there is a condition that seriously affects health, surgery can be performed at an earlier age. Your doctor makes the decision.

Who is the best rhinoplasty surgeon in Turkey?

To be clear, all Turkish surgeons are very successful. While it’s hard to name the best surgeon, we’ll give you a few tips on this. When choosing a surgeon, be sure to examine the surgeon’s references. His education, license and documents will give you ideas. Turkish surgeons have a world-renowned reputation for rhinoplasty operations. In any case, the fact that Turkey is the most preferred country is an indication of this. The best surgeon is the best at his job. Of course, it is important that the clinic is also good. Op. Dr. Muhammet Dilber is the one of the best surgeon in Turkey

Open chat
Need Help ?
Hi,
I can inform you about rhinoplasty procedure in Turkey. Do you need help ?