Hep önyargılar hep önyargılar… Onlar değil mi hayatımızın her evresini zorlaştıran, vazgeçtiğimiz nokta da her şey ne kadar da basit, kavranması kolay aslında.

Biri burun ameliyatından bahsettiği an; ‘’o ameliyat çekilir mi, çekiçle burnunu kırıyorlar, yüzün gözün mosmor oluyor, günlerce yataktan kalkamıyorsun, hele tampon(!) hayattan soğutur insanı’’ söylemleri peş peşe sıralanır. Mutlak herkesin çok feci diye anlatacağı arkadaşının tampon aldırması hikayesi vardır. Hani şu duvarlar, doktorun üstü başı kana bulanan… Abartmayı da seven bir milletiz, vurguyu en can alıcı yerde görmek isteriz ki cesaretimiz kırılsın, kolay olanı seçip, vazgeçelim. Bunların ne kadarı doğru, ne kadarı mantık sınırları içinde olduğunu araştırdığımızda aklın yolu bir olarak elbette ki aynı kanıya varıyor.

Evet, bundan 20 yıl öncesi sancılı ve şartları zor olan bir ameliyattı burun estetiği. Lokal olarak yapılması başlı başına hastayı korkutan ve unutulmaz saatleri hafızasına kazıyan zorlu bir ameliyattı. Aslında lokal anestezi hem hekimin hem de hastanın hoşlanmadığı bir durum. Bugünün şartlarında anestezinin geldiği nokta, hastaya ameliyat anında ve sonrasında fark edilir rahatlık sağlamaktadır.

Burun kıkırdaklardan oluşan bir yapıdır. Burun kemiği diye bahsedilen ana doğrultudaki kemik, bacağımızdaki kemikten farklıdır. Kıkırdaklara şekil verilerek burna hoş bir görünüm kazandırılır. Kemiklerde çekiçle kırma ve burun ana yapısını zedeleyici müdahalelerden kaçınılır. Çıkarılması gereken kemik ve kıkırdaklar tıbbi alet teknolojinin sunduğu mikro keskiler ve törpülerle sağlanır.

Ve burun estetiğinden bahsedildiğinde diğer aman dedirten olay; tampon alınması işlemi. Evet, bugün ağrısız ve tereyağından kıl çeker gibi olan tampon çıkarılması 10 yıl önce bu kadar da rahat anlatılamıyordu. Çünkü uzun şeritli bezlerle tampon yapılıyordu ve çıkartılırken de hastayı ciddi ağrılar bekliyordu. Şimdi yapılan operasyonlarda kullanılan dikiş ve yapıştırma teknikleriyle tampon kullanılması gerektirmeyen durumlar sağlanabiliyor. Tampon kullanılması şart olduğunda da ya kendinden eriyen tamponlar ya da silikon ortası delik, yumuşak dokulu çıkması kolay tamponlar kullanılıyor.
Çekiç ve guj gibi kaba tıbbi aletler artık kullanılmıyor ve hekimler istedikleri manevraları rahatlıkla yapabildikleri mikro tıbbi aletlerle çalışmalarını yapıyor. Teknolojinin hekimlere sunduğu mikro tıbbı aletlerle çalışma sahasında istenilen manevralar rahatlıkla yapılabiliyor.

Bu gelişmeler ve tecrübeli hekimler sayesinde burun estetiği korkulu rüyadan çok, hülyalı gerçekler doğurmuştur.

Artık çekiçten korkama devri bitti, çekiciliğiyle baş etmenin öz güveni ve farkındalığı gerekli. Burun estetiği operasyonlarının hiçbir evresinde dayanılmaz, dünyanızı karartacak ağrılar olmayacaktır. Ameliyat sonrasında verilen ağrı kesicilerle sonrası dönemde çok rahat, şikayetsiz geçirilecektir.