Open

Nariz Concha Crecimiento

Nariz Concha Crecimiento

Burun Eti (Konka) Büyümesi

Sağlıklı her insanda üçü bir tarafta, üçü diğer tarafta olmak üzere toplam altı adet burun eti vardır. Konka diye de adlandırdığımız bu burun etlerini geniz eti ve burun polipleri ile karıştırmamak gerekir. Gerek geniz eti, gerekse polipler sonradan oluşan, vücut için faydası olmayan dokulardır. Halbuki burun etleri solunum yolları için vazgeçilmez dokulardır. Soluduğumuz havayı nemlendirirler, ısıtırlar, temizlerler. Bir tür süzgeç görevi görürler ve klima gibi çalışırlar.

Bu görevi nasıl yaparlar?

Burun etini saran bir zar tabakası(mukoza) vardır. Burun etlerinin asıl görev yapan kısmı bu zardır. Zarın üzerindeki hücreler soluduğumuz havayı ısıtma, temizleme ve nemlendirme işinde ustalaşmışlardır.

Burun etleri gün içinde geçici olarak bazen büyürler, bazen küçülürler. Stabil ve aynı boyda değillerdir. Bu büyüyüp küçülmeleri süzgecin çapının büyüyüp küçülmesi gibi düşünün.

Bulunduğumuz ortam soğuk ise burun etleri geçici olarak büyür. Soğuk havada burnumuzun tıkanmasının sebebi budur. Sıcak ve temiz havada ise burun etleri geçici olarak küçülür; böylelikle burnumuzu daha açık hissederiz ve daha rahat nefes alırız.

Solunum için bu kadar gerekli olan burun etleri bazen kalıcı olarak aşırı büyüyüp nefes alıp vermemizi sürekli engelleyecek hale gelebilirler. Bu durduk yerde olmaz tabi ki; alerjik nezle, kronik sinüzit, kötü hava koşullarına sahip yerlerde yaşamak, uzun süre burun açıcı damlalar kullanmak gibi bazı sebepler bu duruma yol açabilir.

Burun eti büyümesinde ne yapılmalı :

Böyle bir sorunla karşı karşıya kaldığınız zaman ne yapmak gerekir? Tedavi ne olmalıdır?

Burun etlerindeki büyüme hafif- orta derecede ise muhakkak ilaç tedavisi denenmelidir. Çünkü ilaçla küçülme ihtimali vardır ve bu ilk denenecek tedavi olmalıdır. İlaçla küçülmeyen veya ileri derecede büyük bir burun eti varsa o zaman ilaç tedavisi dışında çözümlere başvuruyoruz.

Burun eti büyümelerinin tedavisinde, ilaçlar dışı ameliyatsız çözüm nedir?

Bunun için son zamanlarda burun etlerine radyofrekans dediğimiz işlemi uyguluyoruz. Radyofrekans uygulanması muayenehane koşullarında yapılabilen ağrısız, sizin için oldukça basit bir yöntemdir.

Bu işlemin en önemli avantajları

.Hastahane ortamı gerektirmez, ofis ortamında da uygulanabilir,

.Lokal anestezi ile yapılabilmesi sayesinde Genel anestezi alması riskli hastalarda da uygulanabilir.

.İşlem 5 ila 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilir.

.İşlem sonrası burun tamponu gerektirmez.

.Burun içi kesi olmadığı için kanama olmaz.

.Günlük hayata hemen dönülmesinde önemli avantajlarındandır. Radyofrekans sonrası sizin çalışmanıza da engel olmamış oluruz; böylece istirahat gerektirmeyen basit bir işlem sonrası hemen aynı gün işlerinize devam edebilirsiniz.

Radyofrekans ile burun etlerini sadece küçültüyoruz. Burun etlerini tamamen almıyoruz. Şunu unutmayalım ki; bu kadar yararı olan burun etlerinin tamamının ameliyatla çıkarılması ”burun cinayetidir” denilebilir. şunu çok iyi biliyoruz ki; sizin burun etleriniz hayatınızda ”nefes almak” gibi çok önemli bir role sahip…

Eğer burun etlerindeki büyüme ilaç veya radyofrekans tedavisi ile düzelmeyecek seviyede ise ameliyatla burun etlerini küçültmek gündeme gelmelidir.

Burun eti cerrahisinde önemli nokta işlev gören etin zar(mukoza) kısmına zarar vermemektir. Eti küçültme işlemi zarın altındaki yumuşak doku ve kemik üzerinde çalışarak sağlanmalıdır. Bu bağlamda shawer (tıraşlayıcı) adını verdiğimiz yüksek teknolojik cihaz kullanmaktayız. Bu cihaz sayesinde fazla olan et ve kemik yapı küçültülebilir. Bu teknikle ve titiz bir şekilde yapılan burun eti küçültme işlemlerinden sonra zar(mukoza) tahrip olmaz. Bu da burun fonksiyonlarının korunarak burun tıkanıklığının giderilmesi anlamına gelir.

Burun eti büyümesi nasıl tedavi edilir?

Burun eti büyümesi çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Burun deviasyonu, alerjik nezle varlığı, kronik sinüzit, reflü, tiroid hormon bozuklukları, kronik sigara içiciliği, kötü hava koşulları gibi bir çok faktör burun eti büyümesine neden olabilmektedir.

Burun etlerinin büyümesi burun tıkanıklığı, nefes alamama, baş ağrısı, horlama, sabah yoğun uyanma gibi bir çok şikayete sebep olabilmektedir.

Burun eti büyümesi sorununun ortadan kaldırılması, hastalarımızı oldukça rahatlatmaktadır ve mevcut şikayetleri ortadan kaldırmaktadır.

Bu sorunun çözümünde izlenecek ilk yol tabiî ki ilaç tedavisidir. Alerji ilaçları ve burun etini küçülten ilaçlar belli bir süre kullanılabilir.

İlaç tedavisiyle gerileme olmuyorsa bu durumda burun eti küçültme yöntemleri, farklı tedaviler şeklini almaktadır.

Bu konuyla ilgili tedavi yöntemleri de son zamanlarda oldukça değişmiş durumdadır. Burun etinin radyofrekansla küçültülmesi bunlardan birisidir. Burun eti büyümelerinin yaklaşık % 80 i radyofrekansla küçültülebilmektedir.

Lokal anestezi altında yapılabilen basit bir girişim olan radyofrekans yöntemi 5-10 dakika süren kısa bir işlemdir ve işlem sonrası hastalarımız aynı gün bile işlerine devam edebilmektedir.

Radyofrekans ile küçülmesi mümkün görülmeyen burun eti problemleri varsa, bu sorun endoskopik burun eti küçültme yöntemleriyle ortadan kaldırılabilir.

Hi, How Can We Help You?