Hastanın burnunu tanıyıp, makul mükemmeliyetini belirlemesi ameliyat psikolojisi için en doğru olandır. Burun kendi karakteristiği dışında yorumlanamaz. Burun estetiği sonucunu belirleyen birçok parametre vardır. Kişi psikolojisinden burun içi oluşumlarına kadar birçok etkenle burun estetiği planlaması yapılır. Her gelen hastanın burnu ayrı bir bakış açısı ister.

Burun yapısının izin verdiği ölçülerde düzenlemeler yapılabilir. Burun estetiği sıfırdan bir inşa şekli değildir. Elde olanın destekli bir şekilde oranlanması ve sorunların ortadan kaldırılarak yapılması gerekir. Burun sağlığı ve estetiği bir bütündür. Rahat bir nefes ve çekici, orantılı yüz hatları motive bir hayatı getirendir.

Hayata bakışımızı ve burun estetiğine bakışımızı iyimser tutmalıyız ki mutluluğu zorlaştırmayalım. İyimser bir burun estetiği beklentisi için önce burun yapımızı çok iyi tanımalıyız. Doktorun yaptığı burun analizi sonunda gerçekçi beklentilere gebe olarak ameliyat sonucu hayali kurulmalıdır.

Burnuyla ilgili spesifik olarak ne istediğini bilen ve operasyonun limitleri olduğunu kabullenen hastalar her zaman sonuçtan memnun olacaktır. Burunda yapılacaklar konusunda aşırı beklentiye girilmemelidir. Burun estetiğine farklı anlamlar yüklenilmemelidir.

Yüze yakışacak, kusurları olağan ölçüde giderilmiş, doğal bir burunla tatmin olunmalıdır. Burnun yeni şekliyle yüzün ifadesinde güzel bir değişiklik elde etmek mümkün olsa bile, yepyeni bir görüntüye kavuşmak mümkün değildir.
Estetiğin şeklini belirleyen unsurlar vardır; kemik, kıkırdak ve yumuşak doku özelliklerinin yanı sıra iyileşme özellikleridir.

Burun derimiz kalınsa bunun şeklin oturmasında gecikme yaratacak bir etken olduğunu ve istenen şeklin tam olarak kendini gösteremeyeceğine bilmemiz gerekir. Kalın deri ince deriye göre dezavantajlıdır. Bu cilt tipi hastalarının yüzde yüz bir sonuç beklemesi gerçekçi olmaz. Bu kötü olacağı anlamına gelmez ama yüzde yüz bir burun elde etmemizde az da olsa engel bir durumdur. Estetik müdahale de deri inceltilmesi söz konusu değildir.

Burnun yan profil görünümünde alın ve çene çıkıklığı da muntazam bir görünüm için belirleyici unsurlardır. Sadece burun olarak değerlendirildiğinde ne kadar güzel olursa olsun, görüntüyü tamamlayan bir alın ve çene olmadığı sürece buradaki ahengi bozan burun olarak yargılanamaz.

Uyumu ve bütünlüğü yakalamak için kemerin kusur olarak göründüğü durumda kemer alınır, düşük burun ucu kaldırılır ya da çökmüş bir burna kıkırdak takviyesi yapılabilir. Burun ucu bozulmuş, kanatların aşırı büyük olduğu durumlarda burun ucu düzeltilebilir, burun kanatları daraltılabilir.

Kaş hizasında burun başlangıcını belirleyen nazal kemikteki girinti ya da aşırı yükseklik burun kavisimizi belirlemede bizi kısıtlayan bir unsurdur.
Burnun alacağı son şekil tüm bu değişkenlerin bir araya gelmesiyle belirlenir. Bunun yanında kişinin ameliyat öncesinde belirttiği istekleri de burnun kalkıklığını ve şeklini belirlemektedir. Bazı bireyler daha doğal ve düz bir burnu tercih ederken bazıları da daha kalkık ve gösterişli bir burnu tercih etmektedir. Yine de amaç; ameliyat edilmemiş gibi görünen burun yaratabilmeye yöneliktir.

Her burun kendi içinde mükemmel bir burun olur ama limitleri ölçüsünde değerlendirdiğimizde kendi mükemmelini bize sunan doğal bir burun olacaktır. Kişinin yüzüne yakışan ve doğallığından taviz vermeyen her burun mükemmel olarak nitelendirilebilir.

Burun, yüz ahengine uyum sağladığı ve estetik kamuflajını oturtabildiği taktirde doğal görünecektir.